Основи санітарії і гігієни група 12

 Тема уроку: Дезінфікуючі засоби  та санітарні вимоги до них

    Гігієнічні вимоги до інструментів спрямовані, насамперед, на попередження передачі захворювань через перукарню. На поверхні інструментів, якими користуються майстер-перукар або манікюрниця, можуть перебувати всілякі мікроби, в тому числі і хвороботворні. При попаданні мікробів на шкіру відвідувачів є пряма можливість виникнення гнійничкових, грибкових та інших захворювань. Щоб цьому запобігти, необхідно всі інструменти, використовувані для стрижки, зачісок, гоління та манікюру надійно продезінфікувати. 
  Дезінфекція - це знищення мікробів різними способами. Працівники перукарні зобов'язані правильно дезінфікувати інструменти.
  Вибір дезінфікуючого засобу, його кількість, концентрація, тривалість терміну дезінфекції залежать від матеріалу, з якого виготовлений інструмент, і ряду інших умов.
      Обслуговувати відвідувачів дозволяється тільки продезінфікованими інструментами.
   Вимоги до дезінфікуючих засобів, якими користуються в перукарнях :
- дезінфікуючі засоби повинні повністю знищувати всі мікроби, що знаходяться на поверхні інструментів;
-  не повинні псувати інструмент, дратувати і фарбувати шкіру відвідувача;
-  мати різкий запах.
Правила та види дезінфекції у салонах краси, дезінфікуючі засоби та санітарні вимоги до них.

Методи боротьби з інфекцією. Розрізняють фізичні (висока температура, ультрафіолетове і іонізуюче випромінювання, ультразвук), хімічні (хімічні препарати) і біологічні (антибіотики, бактеріофаги і ін.) методи.
Під дезінфекцією розуміють знищення патогенних і усіх  умовно-патогенних мікроорганізмів у приміщеннях: на підлозі, стінах, дверних ручках, вимикачах, підвіконнях, на жорсткій поверхні меблів, поверхнях апаратів і приладів, в повітрі приміщень, на посуді, білизні, виробах  перукарського призначення, санітарно-технічному обладнанні і т.д.
Стерилізація передбачає знищення всіх видів мікроорганізмів, в тому числі їх спор, на інструментах і в виробах перукарського призначення.
При проведенні дезінфекційних і стерилізаційних заходів необхідно керуватися чинними інструктивно методичними документами: наказами Міністерства охорони здоров’я про проведення дезінфекційних заходів, методичними вказівками щодо застосування конкретних засобів і методів дезінфекції, перед стерилізаційного  очищення і стерилізації, технології обробки окремих об'єктів і ін.
Знищення  комах –дезінсекція,   знищення гризунів  - дератизація 
Розрізняють два види дезінфекції:
1. Профілактична дезінфекція. Проводиться постійно незалежно від наявності або відсутності інфекції, має на меті попередження її виникнення.
2. Вогнищева  (осередкова) дезінфекція. Проводиться в тих випадках, коли стає відомо про появу інфекції. Її мета – попередити поширення інфекції й знищити збудники, що залишилися у вогнищі.
Методи й засоби дезінфекції.
 Методи дезінфекції діляться на механічні, фізичні, хімічні, комбіновані.
Механічні  методи дезінфекції засновані на видаленні патогенних мікробів шляхом вологого прибирання приміщень і устаткування, обробки приміщень пилосмоком (з пилом видаляється до 98% мікробів), вентиляції, провітрювання, прання білизни, миття рук і тіла.
Фізичні методи дезінфекції засновані на впливі фізичних факторів.
Кип'ятіння
Спалювання
Пастеризація ( прогрівання рідини при температурі 70...80 ° протягом 30 хв.)
Вплив гарячого повітря або сухого жару (Прасування білизни, одягу)
Вплив водяної пари 
Вплив сонячного світла, ультрафіолетових променів

Хімічні методи
·         протирання дезінфікуючим розчином;
·повне занурення в дезінфікуючий розчин;
·зрошення дезінфікуючим розчином (обприскування);
·розпилення дезінфікуючих порошків.
У перукарнях можна застосовувати тільки ті дезінфікуючі засоби,  які мають позитивний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи, виключно відповідно до методичних вказівок по їхньому застосуванню. Процентне співвідношення і час експозиції встановлюються у відповідності з інструкцією щодо застосування даного препарату.
Всі використовувані дезінфікуючі засоби повинні відповідати наступним основним вимогам:
1. Мати виборчу дію - у малих концентраціях і в найбільш  короткий термін убивати мікроби, будучи в той же час нешкідливими для людини.
2. Швидко й повністю розчинятися у воді або добре змішуватися з нею, утворюючи  стійкі суміші - емульсії.
3. Не втрачати згодом свої бактерицидні властивості, тобто бути досить стійкими при зберіганні.
4. Мати невисоку токсичність і не руйнувати об'єкти, що знезаражуються.
5. Бути недорогими й широкодоступними.
Для дезінфекції використовується кілька груп хімічних сполук: галоїди, киснемісткі, феноломісткі, альдегіди, спирти, (поверхнево-активні речовини).
Правила користування дезінфікуючими засобами
1. Правильно вимірювати кількість дезінфікуючого засобу.
2. При готуванні розчину чітко дотримуватись  пропорцій.
3. Для розчинів використовувати чисту й суху ємність.
4. Не допускати використання разом двох дезінфікуючих засобів, якщо один з них не спирт.
Правила зберігання дезінфікуючих засобів
1. Порошкоподібні дезінфікуючі засоби зберігають у сухому, темному, прохолодному й добре провітрюваному приміщенні на стелажах, у щільно закритій тарі, тому що при неправильному зберіганні вони розкладаються із втратою активного хлору.   Неприпустиме зберігання хлоровмісних  препаратів у металевій, не захищеній  від корозії тарі.
2. Всі дезінфікуючі засоби повинні мати паспорт (бірку) із вказівкою назви препарату й строку придатності.   На бирці з назвою розчину  вказуються його концентрація й дата приготування.
Запобіжні  заходи при роботі з дезінфікуючими засобами.
Використовувані для знезаражування, а також для передстерилізаційого очищення й стерилізації хімічні препарати володіють токсичною дією. Безпека їхнього застосування для клієнтів і персоналу  гарантується дотриманням наступних запобіжних заходів.
1. Персонал проходить попередній і періодичні медогляди. Особи з підвищеною чутливістю до застосовуваних хімічних засобів  від роботи відсторонюються.
3. Роботи з дезінфікуючими засобами проводяться в приміщеннях, обладнаних проточно-витяжною вентиляцією, або у добре провітрюваному приміщенні.
4. Вся робота з дезінфікуючими речовинами проводиться в засобах індивідуального захисту.
5. По закінченні роботи руки миють і змазують зм'якшуючим кремом.
Стерилізація
Після дезінфекції вироби не можна використовувати в роботі, вони підлягають подальшому передстерилізаціному очищенню й стерилізації.
Особливо важливо  стерилізувати  інструменти, які викликають порушення цілісності шкірних покривів або дотичні с кров'ю, а також вироби, що стикаються в процесі експлуатації зі слизовими  оболонками й ризиком  їхнього  ушкодження.
Якщо виріб забруднений, спочатку його занурюють у дезінфікуючий розчин,потім промивають у ємності з водою.
Таким чином, виділяють наступні етапи обробки перукарського інструменту і приладдя:
етап 1 - дезінфекція;
етап 2 - передстерилізаційне очищення;
етап 3 - стерилізація.
Після дезінфекції всі вироби промиваються під проточної водою до повного зникнення запаху дезінфекційного засобу.
Передстерилізаційне очищення передбачає видалення з виробів білкових, жирових і інших речовин. Воно здійснюється ручним або механічним  способом з використанням миючих засобів.
Також для його проведення використовуються засоби Біолот або Біолот-1, миючі розчини, що містять перекис водню з СМР (Астра, Лотос, Прогрес і ін.) мийні засоби Зіфа, Промінь, засоби, що володіють миючими властивостями, Велтолен, Пероксимед, Аламінол, розчин гідрокарбонату натрію (харчова сода).
Вироби в розібраному вигляді повністю занурюють в один з миючих комплексів на 15 хв, потім їх миють у розчині за допомогою щітки. Механічне очищення кожного виробу проводиться протягом 30 сек, потім вони ополіскуються під проточною водою.
При використанні на етапі замочування дезінфікуючих засобів, що володіють миючими властивостями, у концентрації, яка забезпечує загибель бактерій, вірусів, грибів, тимчасово відбувається дезінфекція й передстерилізаційне  очищення.
Такий же ефект досягається кип'ятінням у розчинах дозволених мийних засобів або розчині натрію двовуглекислого.
Стерилізація — повне звільнення інструментів від мікроорганізмів, включаючи спорові форми, шляхом впливу на їх фізичними (паровий, повітряний, ультрафіолетове опромінення) і хімічними факторами. Стерилізація є основою асептики.
Методи стерилізацій.
Вибір того або іншого методу стерилізації залежить від особливостей виробу, що стерилізуєься.
Паровий метод стерилізації.
Повітряний метод стерилізації.
Ультрафіолетове опромінення.
Хімічна стерилізація.
Газовий метод стерилізації.
Правильне виконання дезінфекційних і стерилізаційних заходів сприяє ефективній боротьбі з інфекцією.



Домашнє завдання: знайти в інтернеті сучасні хімічні дезинфікуючі засоби, які використовуються в перукарській справі (2 засоби). Створити зрівняльну таблицю з характеристиками цих засобів.
Зайти по ссилці  Підручник "Основи санітарії та гігієни" http://tc-2.pto.org.ua/  тема "Сучасні дезінфікуючи засоби" переписати в зошит, перевірити таблицю.


 Тема уроку: Вимоги гігієни до облаштування та обладанання перукареньВсі гігієнічні вимоги до облаштування та обладанання перукарень повинні відповідати Державним нормативам

Домашнє завдання: опрацюйте пункти 1-6

 Тема уроку: Загальні питання гігієни праці в перукарнях

Продовжуємо працювати над нормативною базою - Державні санітарні правила та норми для перукарень різних типів ДСПІН 2.2.2.022-99 .

8. Гігієна праці персоналу перукарень, вимоги щодо попередження несприятливого впливу професійних факторів

   8.1. Загальний рівень шуму в приміщеннях перукарні у відповідності до ГОСТ 12.1.003-83 "ССБТ. Шум. Общие требования безопасности" не повинен перевищувати 60 дБА.
    8.2. Шум від роботи вентиляційних установок не повинен бути вище 55 дБА.
  8.3. При проведенні хімічної завивки, забарвлення та знебарвлення волосся перукар повинен користуватися гумовими чи поліетиленовими рукавичками.
   8.4. З метою захисту шкіри від впливу хімічних речовин працівникам перукарні рекомендується користуватися захисними мазями та кремами типу силіконового крему для рук і т.ін. Після роботи руки рекомендується змащувати кремами і мазями на жировій основі, що мають позитивний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи.
   8.5. Рівні локальної вібрації від перукарського обладнання (електромашинок для стрижки волосся, електрофенів та ін.) не повинні перевищувати допустимі згідно з "Санитарными правилами при работе с машинами и оборудованием, создающим локальную вибрацию, передающуюся на руки рабочих" N 3041-84.
  8.6. Загальне мікробне забруднення повітря приміщень перукарні повинно бути не вище 4000 колоній/м3 бактерій, 50 колоній/м3 представників гемолітичної кокової мікрофлори. В змивах з робочих поверхонь обладнання, одягу та рук персоналу бактерій групи кишкової палички не повинно бути.
   8.7. Концентрація хімічних речовин в повітрі робочої зони, що утворюються при завивці, забарвленні та інших перукарських послугах, не повинна перевищувати відповідних гранично допустимих рівнів.
   8.8. Забруднення поверхонь меблів, одягу персоналу, інструментів, різних видів білизни багаторазового використання різноманітними видами пилових кліщів (сімейств пірогліфід (Pyroglyphidae), гліцифагід (Glycyphagidae), хелітід (Cheyletidae), акарід (Acaridae), особливо такими алергенними представниками сімейства пірогліфід як Dermatophagoides pteronissinus, D. farinae), не повинно перевищувати кількості 20 екз. на 1 кв.м. На робочому інструменті та інвентарі не повинні виявлятися кліщі виду Demodex та патогенні мікроорганізми.

 Тема уроку: Вимоги до перукарського обслуговування при різних видах робіт

Миття голови.

    Голову миють не тільки з гігієнічною метою. Іноді цього вимагає технологія наступної обробки волосся, наприклад, перед проведенням хімічної завивки, перед укладанням волосся холодним способом.

     Перед миттям необхідно ретельно вимити раковину, «крило», підготувати шампунь, бальзам, серветки, рушник.

    Волосся відвідувача необхідно попередньо розчесати. Не слід застосовувати гребінця з гострими зубцями, так як вони можуть викликати роздратування і пошкодити шкіру голови.

   Коротке волосся розчісують, починаючи від їх кореня. При розчісуванні довгого волосся відділяють пасмо і, захопивши її рукою, починають розчісувати волосся з кінців, поступово переходячи до розчісування по всій довжині. Гребінець розплутує довге волосся і механічно їх очищує.
   Голову миють під струменем проточної води. Попередньо плечі відвідувача покривають пеньюаром і поверх кладуть рушник, голову нахиляють назад над спеціальною перукарською мийкою. 
  Важливе значення при митті голови мають якість води та її температура. Рекомендується застосовувати м'яку воду, так, як в жорсткій шампунь погано милиться, солі осідають на волоссі, надаючи їм сірий колір. Жорсткість води залежить від вмісту в ній мінеральних солей. Тому водопровідну воду необхідно пом'якшити. Найбільша жорсткість у морської води. 

   Температура води для миття голови повинна бути не більше 35-40 ° С. При використанні більш гарячої води можна обпекти шкіру голови. Вода більш низької температури погано промиває волосся.
      Принцип дії шампуню полягає в тому, що при розчиненні у воді воно розщеплюється на їдку луг і кисле мило, збита піна якого відмінно змочує, емульгує жир, утримуючи в собі різні забруднення. Їдкий луг певною мірою шкідлива для шкіри і волосся, незважаючи на її невелику кількість.
    Жирне волосся треба мити не рідше одного разу на тиждень, сухе - один раз на 10-12 днів. Волосся треба ретельно промивати для видалення залишків шампуню. Миють голову обережно круговими рухами пальців, щоб не подряпати шкіру голови нігтями, так як навіть незначна подряпина дає можливість бактеріям потрапити в організм і викликати різні захворювання.
      Після миття шампунем необхідно нанести бальзам (ополіскувач).
    Після миття волосся ретельно обполіскують проточною водою, протирають чистим, що не було у використанні рушником. Рекомендується рушник перед вживанням злегка підігріти. Для підсушування волосся можна користуватися феном. При сухій шкірі не рекомендується користуватися гарячим феном. У цьому випадку апарат включають на подачу теплого повітря. Доцільно сухе волосся після просушування феном злегка змастити спеціальною олією. При цьому усувається сухість шкіри голови і волосся.
     Волосся характеризується великою здатністю вбирати вологу. При цьому його довжина збільшується на 1-2%, а поперечний перетин - на 15-20%. Залежно від тривалості перебування у вологому стані і температури води набухання волосся відбувається більш-менш швидко. При набуханні значно зменшується міцність волосся. Мокре волосся на 60% слабкіше сухого. При вживанні гарячої води волосся стає дуже слабкими. Тому мокре волосся слід розчісувати особливо обережно.

Домашнє завдання: засвоїти матеріал
Дати відповіді на питання (записати в зошит):
1. Чим різниться миття жирного і сухого волосся голови?
2. Як називається здатність волосся вбирати  вологу?
3. З якою метою розчісують волосся перед миттям голови?
4. Як необхідно підбирати шампунь та бальзам для миття голови?

Зайти за посиланням  Підручник "Основи санітарії та гігієни" http://tc-2.pto.org.ua/  тема "Сучасні дезінфікуючи засоби" переписати в зошит, перевірити таблицю опрацьовану на попередньому уроці.

 Тема уроку: Значення дотримання санітарних норм і правил при виконанні перукарських послуг

https://forca.com.ua/knigi/pravila/pravila-ohoroni-praci-dlya-perukaren_3.html
5. ВИМОГИ ДО ТЕХНОЛОГIЧНИХ ПРОЦЕСIВ ТА ОБЛАДНАННЯ

5.1. Загальні вимоги до технологічних процесів

5.1.1. Проектування та проведення технологічних процесів, повинне відповідати вимогам ГОСТ 12.3.002-75 ССБТ Процессы производственные. Общие требования.
5.1.2.                    Відкрите         зберігання          хімічних           матеріалів
забороняється. Хімікати необхідно  зберігати   у поліетиленовій,
скляній, фарфоровій посудині з пробками або кришками, що  щільно
закриваються. На всіх посудинах з хімікатами повинні бути  чітко
написані етикетки, при зберіганні токсичних і отруйних   речовин
написи виконують червоною фарбою.
5.1.3. Перед початком роботи з шкідливими речовинами руки необхідно змастити кремом або іншими засобами, що запобігають впливу шкідливих речовин на шкіру рук.
5.1.4. При застосуванні шкідливих речовин необхідно дотримувати особливу обережність, остерігатись потрапляння їх на руки, обличчя і особливо в очі.
5.1.5. При виконанні хімічної завивки перукар повинен користуватися гумовими рукавичками.
5.1.6. Необхідно слідкувати за тим, щоб підлога не була слизькою. Всі пролиті на підлогу рідини (масла, емульсії тощо) слід ретельно витерти.

5.2. Вимоги до розміщення обладнання та організації робочих місць.

5.2.1. Обладнання перукарень розміщують відповідно до Норм технологического проектирования парикмахерских.
Установка   додаткового   обладнання,   не                            передбаченого
проектом, дозволяється тільки з дозволу технічної та  санітарної
інспекції.
5.2.2. При встановленні обладнання необхідно дотримуватись таких мінімальних відстаней:
- між паралельними рядами туалетів (задніми стінками), розміщеними фронтами один проти одного - 4,5 м;
- між рядами туалетів (задніми стінками), розміщеними один за другим - 2,5 м;
- від крісел з сушуарами до робочих місць - 1,5 м;
- між фронтами крісел з сушуарами  - 2,0 м.
5.2.3. Відстань між кріслами туалетів (по осі) - 1,8 м, від крайнього крісла до стіни - 0,7 м.
5.2.4. Апарати для сушіння волосся можливо розміщувати в робочому залі на відстані 1,65 м і більше від перукарських туалетів. Кількість їх в жіночому залі може складати два апарати на одне робоче місце, а в чоловічому залі - один апарат на два робочих місця.
5.2.5. Педикюрний та манікюрний кабінети розміщуються в ок­ремому, спеціально обладнаному приміщенні.
Домашнє завдання: опрацювати матеріал конспекту

 Тема уроку: Лабораторно-практична робота № 3. Правила гігієни та санітарії на робочому місці при обслуговуванні клієнтів

Санітарні вимоги до роботи майстра.

7.1. Перед процедурами з кожним новим відвідувачем майстер повинен вимити руки з милом, нігті повинні бути чистими.
7.2. Персонал повинен мати необхідну кількість комплектів інструментів для почергового їхнього знезаражування, але не менше 2-х.
7.5. Всі приміщення перукарні до початку або після закінчення роботи підлягають щоденному ретельному вологому прибиранню з застосуванням дезінфектантів. Протягом робочого дня проводиться дезінфекція і поточне прибирання поверхонь, до яких дотикаються відвідувачі (ручки дверей, ручки крісел, раковини для миття волосся, полиці робочих місць і т.ін.). Раз в місяць перукарня закривається на одну зміну для проведення дезінфекції і загального прибирання всіх приміщень.
7.6. Зістрижене волосся збирається совками та складається в паперові (або з полімерних матеріалів) пакети місткістю не менше 5 літрів. Після закінчення зміни необхідно їх герметично закрити. Утилізація проводиться згідно існуючої схеми санітарної очистки даного населеного пункту, погодженою з територіальною установою державної санепідслужби.
7.7. Інструменти після кожного використання підлягають обов'язковому знезаражуванню дезінфектантами, що мають позитивний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи, і наступній стерилізації.

7.8. Інструменти повинні зберігатися в спеціально відведеному місці для інструментарію біля робочого місця або в особистій шафі майстра, що розташовується у побутовій кімнаті.
7.9. Перукарня повинна мати запас білизни в кількості, достатній для забезпечення безперервної роботи та індивідуального використання з урахуванням узгодженої з територіальною СЕС проектної потужності перукарні та потоку клієнтів.
7.10. Дозволяється використання одноразових, вафельних, махрових та інших видів рушників для індивідуального застосування.
7.11. Під час обслуговування клієнт повинен бути укритий чистим пеньюаром. Місце стикання пеньюара з тілом клієнта (шия) закривається одноразовим комірцем чи серветкою. Допускається використання одноразових пеньюарів.
7.12. Працівники перукарні повинні мати змінний або одноразовий одяг для роботи (фартухи, халати та ін.). У зимовий період необхідно мати змінне взуття з щільного матеріалу, що легко миється.
7.13. Всі препарати, що використовуються в перукарні (для забарвлення волосся та ін.), повинні мати сертифікат відповідності та позитивний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи.
7.14. Перед проведенням хімічної завивки і забарвленням волосся майстер зобов'язаний з'ясувати у клієнта наявність алергічних реакцій на хімічні препарати. У тому випадку, якщо вони у нього відмічалися раніше, а також, якщо клієнту виконують такі процедури вперше, майстер зобов'язаний зробити клієнту біологічну пробу на чутливість, змастивши невелику ділянку шкіри за вухом або на ліктьовому згині хімічним розчином. Виникнення почервоніння за 5-10 хвилин вказує на те, що проводити завивку або забарвлення волосся цією речовиною даному клієнту неможливо.
7.15. Весь інструментарій, що використовується при проведенні хімічної завивки та забарвлення, повинен зберігатися в чистому сухому виді у спеціально відведеному місці чи у підсобному приміщенні.
7.16. Вилучення відстриженого волосся з шиї та обличчя клієнта виконується одноразовими ватними тампонами, щіткою або пензлем. Пензлі, щітки необхідно дезінфікувати, очищати механічно та стерилізувати, використовуючи при цьому устаткування, деззасоби і методи, що мають позитивний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи.
7.17. При підозрі на інфекційні шкіряні захворювання у відвідувачів із зміною шкіряного покрову (висипання, плями, злущування та ін.), нігтів, волосся майстер має право обслуговувати клієнта після подання документа з відповідної лікувальної медичної установи щодо незаразності захворювання.
7.18. Курити у робочих залах перукарні категорично забороняється.
7.19. У перукарні повинно бути забезпечене окреме зберігання чистої та використаної білизни.
7.20. Комори для зберігання чистої та забрудненої білизни обладнуються стелажами.
7.21. Прання використаної білизни проводиться у пральнях або у перукарні за наявності спеціально відведених місць у підсобних приміщеннях з підведенням холодної води та наявністю зливу для води за узгодженням з територіальною СЕС.
7.22. Допускається використання програмованих пральних машин автоматичного типу з наявністю режиму прання при температурі 90 град.C в комплексі з сушильними машинами та обладнанням для прасування білизни. Обов'язково слід додавати дезінфектанти після закінчення циклу кип'ятіння (згідно інструкції). Прання білизни вдома забороняється.
7.23. Працівники перукарні повинні ретельно виконувати правила особистої гігієни.
7.24. Майстер зобов'язаний слідкувати за своїм зовнішнім виглядом. Не допускається носіння на роботі одягу, що важко піддається очищенню від волосся.
7.25. Наявність у перукарні комах та гризунів не допускається.
7.26. Вхід у перукарню з тваринами забороняється.
8.3. При проведенні хімічної завивки, забарвлення та знебарвлення волосся перукар повинен користуватися гумовими чи поліетиленовими рукавичками.
8.4. З метою захисту шкіри від впливу хімічних речовин працівникам перукарні рекомендується користуватися захисними мазями та кремами типу силіконового крему для рук і т.ін. Після роботи руки рекомендується змащувати кремами і мазями на жировій основі, що мають позитивний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи.
9.1. Для працівників перукарень, чия робота пов'язана з несприятливими умовами праці, обов'язковими є попередні перед прийняттям на роботу та періодичні медичні огляди. Дані результатів медоглядів заносяться в особові медичні книжки, що зберігаються у адміністрації перукарні. Обсяги та терміни медоглядів передбачаються діючими директивними документами Міністерства охорони здоров'я України.
9.2. Вагітні жінки з дня встановлення вагітності звільняються від робіт по проведенню хімічної завивки, забарвлення, знебарвлення волосся. Вагітних працівників перукарень не слід залучати до робіт, пов'язаних зі статичною напругою м'язів ніг чи черевного пресу, роботи в положенні стоячи обмежуються 50% часу робочої зміни.
Всі працівники перукарень повинні оволодіти мінімумом санітарних знань згідно з програмою, узгодженою з територіальною установою державної санітарно-епідеміологічної служби. Допущення до робіт без проходження навчання по санмінімуму забороняється. Результати навчання заносяться в особові медичні книжки персоналу.
 Види послуг:
1. Миття волосся голови.
2. Стрижка волосся.
3. Фарбування волосся.
4. Хімічна завивка.
5. Укладання волосся різними способами
Використовуючи Загальні вимоги до технологічних процесів розробити вимоги до пункту 4
Напишіть висновок про значення по дотриманню норм санітарії та гігієни 
Повторити матеріал курсу за посиланням Основи санітарії та гігієни у сфері послуг 

Тема уроку: Контрольна робота з теми № 6. Тестові завдання на платформі "На урок" , "Всеосвіта"




Комментариев нет:

Отправить комментарий