Перукарське мистецтво Групи № 12, 20 Кваліфікація: перукар

Модуль "ПЕР-П.3" "Оволодіння основними навичками фарбування волосся"

 Загальні відомості про фарбування волосся.

1. Загальні відомості про фарбування. 
Фарбування волосся – це процес, при якому відбувається зміна кольору волосся під дією фарбуючого чи освітлюючого препарату.
Професійне фарбування повинне забезпечити клієнту бажаний колір, оправдати його сподівання і не  пошкодити  волосся.
 Результат фарбування залежить від багатьох факторів.
1) властивостей волосся: початкового кольору волосся, від того, натуральний він чи штучний; гігроскопічності волосся; товщини, довжини та інших характеристик;
2) кольору фарби, її якості і можливостей;
3) дотримання технології фарбування.
2. Групи волосся, їх характеристика. 
Властивості волосся
Волосся - це волокно, як і всі натуральні  волокна, волосся має різні характеристики.
Вивчення  волосся клієнта перед будь-якою процедурою дозволить діяти  відповідно до потреб його волосся.
Визначити тип волосся можна дотиком і при зоровому вивченні. Ступінь тонкості - товщини називається текстурою. Текстура товстого волосся на дотик подібна до шерсті (шершаве волосся), середнього  волосся – до бавовни (м'який дріт), а тонкого  до шовку (м'яке). Пошкоджена чи нерівна кутикула може призвести до того, що волосся буде виглядати тьмяним, не матиме блиску. Щоб протестувати волосся на рахунок пошкоджень потрібно провести пальцями по поверхні волосини від кінця до корінця - чим більше  перепон, тим більш  пошкоджене волосся.
Зорово оцінюють також густоту волосся (кількість волосся на  1см2). Густота волосся зазвичай поділяється на нещільну, середню і велику.
Стан волосся визначається в першу чергу гігроскопічністю. Гігроскопічність – це здатність волосся вбирати вологу, зумовлена ступенем  пористості волосини.
За гігроскопічністю розрізняють 4 групи волосся:
1.   Волосся з нормальною гігроскопічністю.
До нього відноситься здорове, непошкоджене і м’яке волосся, що має нормальну здатність вбирати вологу, середню пористість. Таке волосся в хорошому стані і підходить для більшості процедур. Воно вимагає звичайної обробки і часу впливу барвника,відповідно до інструкції. Гранична концентрація окислювача  для такого волосся 7-10% .
2.   Волосся низької гігроскопічності.
Це тверде, склянисте , часто дуже темне або ж сиве  волосся. Відсутність пігменту  робить волосся несприятливим до фарбування. Низька пористістьспостерігається у волоссі, що здатне увібрати малу кількість вологи через велику щільність кутикули. Такому волоссю за допомогою попередньої обробки треба надати більшої сприйнятності. Гранична концентрація окислювача 10-12%.
3.   Волосся підвищеної гігроскопічності.
Підвищена пористість буває і волосся, яке пошкоджене хімічними процедурами чи навколишнім середовищем. Це волосся світле, з природними локонами,  посвітлілі від сонця прядки, пофарбоване волосся.  Фарбувати його треба обережно: фарбу брати одним – двома тонами світліше, а іноді навіть трохи розбавивши її. Час дії на таке волосся має бути меншим, ніж на нормальне. Гранична концентрація окислювача 4-7%.
4. Волосся високої гігроскопічності.
Крихке, освітлене або ж знебарвлене волосся з дуже високою пористістю, вбирає фарбу як губка. Таке волосся знаходиться в поганому стані, тому перш ніж виконувати на ньому якісь хімічні процедури, його потрібно полікувати. Фарбувати таке волосся потрібно дуже обережно. Застосовувати слід світлі тони фарби, розбавляючи їх на 50 %. Через короткий час дії барвника на волосся треба працювати дуже швидко .Гранична концентрація окислювача 3-4%.
Нерівна пористість являється комбінацією попередніх типів, зазвичай буває у довгого волосся.

Домашнє завдання № 1: прочитати і засвоїти матеріал.
Дайте відповіді на питання в зошитах:
1. Дайте повне визначення: фарбування волосся це...
2. Що визначає гігроскопічність волосся? 
3. Як Ви вважаєте, на що впливає гігроскопічність волосся?
4. Як визначають пошкодженість волосся?
5. Від яких чинників залежить результат фарбування волосся?
6. Як визначають текстуру та густоту волосся?

Тема уроку: Підготовчі роботи при виконанні знебарвлення волосся

Підготовчі роботи.
1.    Послідовність підготовчих робіт до операції фарбування.
2.    Вибір препарату та концентрація.
3.    Тест на чутливість.
4.    Визначення кольору волосся клієнта.
5.    Правила миття волосся перед фарбуванням

Підготовчі роботи. Операція фарбування включає низку обов’язкових підготовчих робіт. Виконати підготовчі роботи в такій послідовності:
-      з’ясувати стан здоров’я і самопочуття клієнта;
-      діагностика волосся і шкіри;
-      визначити природній та бажаний колір волосся клієнта;
-      підібрати потрібний барвник;
-      виконати тестування волосся та шкіри на дію барвника, окисника;
-      визначити метод фарбування;
-      підготувати інструменти і пристосування.
Змішування барвника. Розмішати фарбу перед застосуванням. Фарбувальну суміш
ретельно перемішати до однорідної консистенції. Працювати обов'язково потрібно в захисних рукавичках.
Чинники, що впливають на вибір барвника
Асортимент засобів для фарбування сьогодні надзвичайно широкий. Для достовірності інформації та з метою власного професійного зростання перукареві потрібно постійно знайомитися з новинками, аналізувати анотації препаратів, класифікувати їх, цікавитися досвідом колег щодо використання барвників. Підхід до вибору кольору барвника у кожному випадку має бути індивідуальним. Для того, щоб вдало вибрати барвник, слід враховувати такі фактори:
1) природний колір волосся;
2) відсоток сивини;
3)  довжину відрослих коренів після попереднього фарбування;
4) рівень тону по довжині та на кінчиках волосся;
5) необхідний рівень освітлення;
6) сумісність відтінків;
7) колір шкіри обличчя клієнта;
8) чутливість волосся до барвника;
9) побажання клієнта, стан його здоров'я.

 Тема уроку: Технологія фарбування волосся.

Інструменти та приладдя для фарбування.
1.   Пластмасова, скляна чи фарфорова  мисочка;
2.   Гребінець з ручкою і рідкими зубчиками;
3.   Плоска щіточка з хвостиком без металевих  частин;
4.   Ваги (мензурка);
5.   Гумові рукавички;
6.   Годинник;
7.   Пластмасовий чи  деревяний шпатель.
Білизна : рушник, пеньюар звичайний і поліетиленовий, тепла серветка;
Послідовність фарбування волосся
1.                      Вибір фарби і визначення діагнозу волосся.
 Потрібно визначити  колір волосся, ступінь пористості, гігроскопічність волосся, бажаний колір, мету фарбування.  Намітити план виконання процедури, вибрати відповідні засоби.
2.                      Проба на чутливість шкіри, іноді, проба на наявність металічного барвника.
Перед виконанням процедури слід поцікавитись у клієнта, чи фарбувалось волосся раніше і чи виникали коли алергічні реакції. Згідно санітарних правил, якщо волосся фарбується вперше, або якщо раніше спостерігались алергійні  прояви, необхідно провести пробу.  Оскільки складники більшості фарб мають здатність викликати алергію, виникає необхідність провести перевірку реакції шкіри на препарат. Для цього на ділянку шкіри за вушною раковиною чи на внутрішній згин ліктя наносять невелику кількість розведеної фарби на 10-15 хвилин.  Фарбування можна проводити лише за умови, що шкіра не почервоніла, нема висипу чи набряку.
3.                      Попередня обробка, волосся лужними засобами.
 Використання окремих  видів  фарб вимагає  попереднього миття волосся.  Волосся з дуже низькою гігроскопічністю  потрібно обробити додатково   спеціальним засобом. Також важливо очистити перед фарбуванням волосся, на якому є  фіксуючі засоби.
4.                      Природне сушіння волосся.
Сушіння феном чи під сушуаром призводить до тимчасового  затвердіння кутикули, що перешкоджає подальшому проникненню фарби до волосся.
5.                      Приготування і нанесення фарби.
Нанесення фарбуючої суміші зазвичай починається з волосся, що найменш сприйнятливе: від потилиці до скронь, а потім від маківки до лобу. Зазвичай волосся розділяють двома основними проділами. Паралельними горизонтальним чи вертикальним проділами відділяють прядки шириною 1 см по шкірі. Наносять фарбу щіточкою, прочісують прядку гребінцем для більш рівномірного розподілу фарби. Так наносять препарат на всі зони. На закінчення фарбування волосся ще раз прочісують в різних напрямках.(Це стандартна схема нанесення препарату. На практиці можливі і інші варіанти.)
Якщо волосся довге і на кінцях має підвищену гігроскопічність, то  фарбу наносять в два прийоми. На кінці наносять більш розведену фарбу чи додають окислювач нижчої концентрації.
6.                      Час впливу барвника (час витримки).
 Час витримки барвника зазвичай залежить  від  типу фарби, гігроскопічності волосся  і  бажаного результату фарбування.
7.                      Полоскання чи миття волосся.
 Волосся слід мити лише м'яким, кислим  шампунем, полоскати спеціальним засобом. Для фарбованого волосся.  Не варто використовувати шампунь чи ополіскувач, що містять  лимонну чи фруктові кислоти, масляний шампунь, бо такі засоби можуть змінити колір щойно пофарбованого волосся. 
8.                      Усунення плям фарби зі шкіри.
Для усунення плям  використовують спеціальні засоби, що випускають виробники фарб або окислювач тієї ж концентрації, що було використано при фарбуванні.

Домашнє завдання № 2: прочитати матеріал, розробити технологічну послідовність у вигляді таблиці

Асортимент знебарвників, їх дія на пігмент
Барвники першої групи
До цих барвників належать препарати для блондування, освітлювання та знебарвлювання волосся.
Освітлювальний засіб діє на роговий шар волосся. Його лужний компонент відкриває луски; засіб проникає всередину, вступає в реакцію з натуральним пігментом волосся, окиснює його. Пігмент утрачає свій колір, повністю або частково руйнується, набуває здатності розчинятися у воді, вимивається з волосся, залишаючи в ньому порожнини. Окисник руйнує також кератинові зв'язки волосся, тому освітлене волосся стає легшим і ламкішим. Процес блондування має поетапний перебіг, колір пігменту міняється так: черво­ний, червоно-оранжевий, оранжевий, жовто-оранжевий, жовтий, світло-жовтий.
За допомогою барвників першої групи виконують такі перукарські операції:
—  освітлення — зміну природного кольору волосся на півтону, декілька тонів
(як самостійну або підготовчу операції з фарбування волосся);
— знебарвлення — повне освітлення до надання кольору «блондин» (як самостійну або підготовчу операції з фарбування);
—  протравлювання — видалення з волосся штучних пігментів попереднього барвника перед наступним фарбуванням; підготовка сивого та темного волосся до фарбування світлими барвниками;
— мелірування — освітлення окремих пасом волосся;
—  балаяж — освітлення кінчиків волосся (як самостійну або підготовчу операцію).
Барвники першої групи випускаються у вигляді порошкових відбілювальних засобів (препаратів типу «Блондоран») з окисниками.
Порошки можуть утворити пил під час змішування з окисником або бути безпиловими.
Виробники випускають готові до використання окисники у вигляді:
—  прозорої рідини з концентрацією перекису водню 6, 9 і 12% (препарати типу «А — ксид»);
— кремоподібних емульсій з концентрацією 4, 6, 9 і 12%, що містять лікувальні й ароматичні добавки (препарати типу «А — ксон»).
Барвник та окисник змішують до отримання суміші однорідної консистенції

12.03.2020 Тема уроку: Залежність ступеня освітлення волосся від стану, структури волосся, початкового кольору, терміну тримання
Природний колір волосся.
Колір утворюється в корковому шарі волосся меланоцитами, які продукують два типи пігменту меланіну (пігмент – це натуральний та штучний колір):
-        гранульований (зернистий) – евмеланін, який придає волоссю чорний та коричневий колір;
-        розсіяний (дифузний, із фізиці хаотичний рух молекул) – феомеланін, який  в з’являється в рудому волоссі. Присутній у дуже  темному  волоссі, брюнети. У блондинок феомеланіна менше.
Пігмент утворюється в корені волосини та просувається волосиною далі. Поширюється він не рівномірно, блищи до зовнішнього шару у волосині стає менше кольорових речовин. У кутикулі їх майже немає. Пігменту в темному волоссі більше ніж у світлому.
      Природній колір волосся визначається комбінацією різних типів пігменту (обох меланинів), їх формою, розміром і кількістю.
Гранули меланіну подовженої форми надають волоссю темного кольору, чим їх менше тим колір волосся світліше. Гранули меланіну круглої або овальної форми надають волоссю рудого кольору.
    Розсіяний пігмент феомеланіну  дають кольори від жовтого до червоного.
    Кожна людини має неповторний колір, тобто комбінацію натуральних пігментів.
Якщо волосся втрачає натуральний пігмент, воно знебарвлюється та втрачає еластичність, якої волоссю надавав меланін. Сивина – це результат старіння організму, припинення утворювання пігментів, рання сивина це стреси, спадкоємність.  Альбінізм – уроджена відсутність пігменту, з’являється у разі сильного отруєння.
 Для визначення й опису натурального кольору волосся використовують шкалу глибин і тонів кольору. Відтінки за Міжнародною системою кольорів (ICS) класифікуються таким чином:
ГЛИБИНА –                                               ТОН -
1/0 синьочорний;                                        /0 натуральний
2/0 чорний                                                  /1 пепелястий
3/0 темно – коричневий                            /2 холодний попелястий
4/0 коричневий                                          /3 мідно золотистий
5/0 світло – коричневий                            /4 золотистий
6/0 темний блондин(темно русий)           /5 червоний
7/0 блондин (середньо русий)                  /6 фіолетовий
8/0 світлий блондин (світло русий)        /7 коричневий
9/0 дуже світлий блондин                       /8 перлинно попелястий
10/0 яскравий блондин                           /9 нордичний  попелястий
Розподілення молекул меланіну в залежності від текстури волос.
Групи волосся.
1.    Назвіть характеристики груп волосся.
2.    Назвіть фізичні характеристики волосся.
3.    Які параметри термічної дії на волосся?

Волосся складається на 80-95% з молекул білка — твердого кератину. До складу волосся входять вода, ліпоїди, пігмент, мікроелементи. Волосся покриває майже все тіло людини і виконує такі функції:
- захисну — захищає організм від шкідливої дії зовнішнього середовища, механічного впливу;
- тепло-регулювальну - підтримує температурний баланс орга­нізму;
- чутливу — завдяки оточенню надтонкими нервовими закінченнями.
Види та властивості волосся. Тіло людини покриває волосся трьох видів:
—  пушкове росте на всьому тілі, його немає тільки на долонях, підошвах і губах. Це тонке м'яке волосся, яке не має пігменту;
—  щетинисте —- короткі волоски завдовжки 1-2 см, до них належать вії та брови;
— довге — товсте волосся нормальної довжини, росте на голові, у чоловіків і на обличчі.
На ріст волосся впливають загальний стан організму, обмін речовин, стан
нервової системи, діяльність залоз внутрішньої сек­реції, пори року, харчування.
Для кожної людської раси характерним є свій різновид волосся:
—  для азіатської, або монголоїдної, — густе, товсте, чорне, жорстке волосся;
— для європеоїдної — волосся середньої товщини, тонке, світле, темно-руде, пряме, хвилясте;
— для негроїдної — жорстке, дуже густе і кучеряве.
За діаметром стержня волосся ділять на товсте, середнє, тонке;
за жорсткістю — на м'яке і жорстке,
за властивостями — на сухе, нормальне, жирне.
За станом волосся, який впливає на вибір хімічних препаратів для перукарських робіт, вирізняють такі групи:
1) волосся  густе,  жорстке,  важко  піддається  вимиванню хімічних препаратів;
2) нормальне волосся, середнє за товщиною, еластичне, блискуче, пружне;
3) натуральне, слабке волосся, тонке, м'яке, шорстке;
4) волосся знебарвлене, фарбоване або після хімічної завивки: ушкоджене волосся, ламке, посічене на кінцях, тьмяне, погано розчісується;
До фізичних характеристик волосся належать такі: гігроскопічність, або здатність до поглинання рідини; повітростійкість, міцність, довговічність, еластичність, адсорбція.

Параметри термічної дії на волосся. Під час сушіння або моделювання зачісок за допомогою фена температура має бути в межах 50-60°С. При температурі 75-90°С волосся швидко деформується, втрачає пружність і стійкість проти механічних впливів. При температурі 140°С починається розпад волосся, а при температурі 250°С — обвуглення.
Будова волосся. У волосині розрізняють кореневу частину і стержень.
Зовнішній шар — кутикула  — має 7-9 рядів рогових пластинок (лусок). У «відкритому» стані луски відходять від поверхні волосини, у «закритому» — при­тиснуті до поверхні, волосся ущільнюється, набуває блиску. Під дією лужних препаратів (мила) волосся набрякає, «відкриває» луски, під дією кислоти (ополіскувача) - «закриває» їх, відновлює зовнішній вигляд.
Хімічні речовини (фарби, освітлювачі, препарати для хімзавивки) піднімають луски й проникають углиб волосини.
Середній шар — кортекс, або корковий, — складається з ороговілих волок­нистих клітин кератину. У цьому шарі міститься меланін, що надає волоссю природного кольору. Від структури коркового шару залежить елас­тичність, гнучкість волосся, здатність до завивання. Меланін не розчиняється у воді, але взаємодіє з лугами та кислотами.
Серцевина волосся — медула , або мозковий шар, складається з м'яких, незроговілих клітин. Може бути відсутнім у тонкому волоссі.
Водневий показник рН. Поверхня шкіри має природні захисні властивості, які характеризуються, зокрема, водневим показником рН.
Косметичні засоби для догляду за волоссям, препарати для перукарських робіт
містять іони водню Н+ та гідроксильну групу рН. Показник рН вказує на концентрацію іонів водню.
Чим вищим є рН середовища суміші, тим активніше вона діє на волосся, сильніше впливає на цистинові зв'язки, сприяє гідролізу амінокислот кератину волосся.
Шкала хімічних подразників рН включає значення від 0 до 14. Нейтральним вважають показник 7, якому відповідає чиста вода. Розчини з показниками нижче 7 зараховують до кислих, з показниками вище 7 — до лужних.
Волосся може мати рН 4,1-4,7. Вважається безпечною дія на волосся препаратів з рН 4,5-6,5. Виражено лужні та виражено кислотні засоби негативно впливають на структуру волосся та шкіру.
Здорове волосся — м'яке, блискуче. Для багатьох людей основною ознакою здорового волосся є його блиск. Поверхня здорової непошкодженої волосини складається з гладеньких, плоских лусочок, які розташовуються щільними рівними шарами. Гладенька поверхня кутикули відбиває промені світла, завдяки чому волосся виглядає блискучим.
Пошкоджене волосся — тьмяне, жорстке й «неслухняне», оскільки лусочки кутикули піднімаються, стають ламкими і при зіткненні чіпляються одна за одну. М'якість волосся суттєво зменшується, воно стає «неслухняним». Кутикула погано відбиває світло і саме тому волосся виглядає тьмяним.
Види пошкодження волосся
Механічні пошкодження. Навіть щоденне розчісування волосся щіткою або гребінцем може поступово пошкодити кути­кулу. Іноді це може призвести до повного знищення лусочок, у результаті чого кінчики волосся розщеплюються. Якщо кутикула зруйнована посередині волосини, то в цьому місці вона ламається.
Термічне пошкодження. Властивість волосся утримувати воло­гу надзвичайно важлива для його здоров'я і зовнішнього вигляду.
Втрата вологи робить волосся менш еластичним і більш схильним до пошкоджень. При сильному нагріванні (сушіння феном при максимальних температурах, використання електрощіпців і термобігуді) волога всередині волосини починає швидко випаровува­тись, спричинюючи її руйнування.
Хімічне пошкодження відбувається в результаті хімічної обробки волосся (завивки, знебарвлення та фарбування) і впливає на його структуру. Хімічна обробка руйнує природні хімічні сполуки, що входять до складу кутикули. Внаслідок цього оболонка волосини втрачає міцність. Волосся після хімічної завивки стає особливо чутливим до подальших пошкоджень, тому йому потрібен спеціальний догляд.
Симптоми нездорового волосся
Відомо шість симптомів нездорового волосся:1. Слабкість (ламкість); 2. Посічені кінчики; 3. Сухість; 4. Відсутність блиску; 5.  «Неслухняність»; 6.  Відсутність об'єму.
Ці симптоми можуть бути викликані природними (сонце, вітер) або неприродними факторами довкілля, в якому ми живемо. Це може бути грубе розчісування, забруднення повітря, плавання у со­лоній або хлорованій воді басейну, гаряче сушіння волосся, гарячі щітки та бігуді, а також відсутність або нестача кондиціонування. Потім ідуть хімічні речовини, які ми використовуємо для знебарв­лювання, відтінювання, завивки або випрямлення волосся.

Вибір препаратів та їх концентрацій,способу обробки волосся, температурного режиму залежить від структури волосся, стану шкіри голови, загального стану здоров’я клієнта та його само почуття. Тому необхідно оцінити стан шкірного покриву голови та волосся, провести тест на чутливість до окисника та барвника.
Тест на чутливість:
- нанести невелику кількість препарату на суху шкіру за вушною раковиною або на згині ліктя на 8-10 хвилин. Якщо шкіра почервоніла та виникли подразнення це свідчить про алергічну реакцію на препарат. Необхідно змити а від фарбування цім препаратом відмовитись.
Контрольні запитання.
   1.    Назвіть будову волосини. 
   2.    Які функції волосся?
   3.    Назвіть види волосся.
   4.    Назвіть властивості волосся.
   5.    На які групи поділяється волосся за станом?
   6.    Назвіть фізичні характеристики волосся.
   7.     Що таке РН?
   8.    Назвіть види пошкоджень волосся.
Перегляньте відео https://www.youtube.com/watch?v=fM41RyPwiEI
Контрольні запитання на повторення.
1.    Що таке фарбування волосся?
2.    Що таке колориметрія?
3.    Співвідношення кольорів.
4.    Протилежні кольори.
Домашнє завдання: Замалюйте: первинні та утворення вторинних кольорів;
- протилежні кольори круг Освальда

17.03.2020 Техніка нанесення барвника на волосся: первинне, повторне
Первинне фарбування.
- Підготувати препарат для фарбування;
 - волосся розподілити проділами: коротке або середньої довжини- ОГП; 
довге- ОГП + ОВП; 
 - відділити тонке пасмо на верхньопотиличній зоні за 1 см від горизонтального проділу паралельно йому;
 - взяти пасмо на долоню лівої руки, пензликом нанести препарат по всій довжині та на кінчики волосся, відступивши 1,5 см від коренів.
 Аналогічно нанести барвник на всі наступні пасма потиличної зони. 
Пасмо з барвником нещільно вкласти одне на одне у бік тім’яної зони. 
Пасма після нанесення барвника на все волосся потиличної повернути у природне положення; - на тім’яній зоні барвник нанести на пасма від центрального вертикального проділу в напрямку до вуха, відступивши 1,5 см від коренів. Операцію нанесення барвника зазвичай здійснюють протягом 10 хв; - через 10 хв барвник нанести на корені.
 Фарбувальну суміш витримують на волоссі визначений час. 
Для здорового волосся, яке фарбується тон у тон, час витримки на всій довжині пасма- 10 хв, на кінцях- ще 30 хв. 
 Якщо волосся фарбують в інші тони, час витримки на кінчиках- 15-20 хв, потім на коренях ще 10-25 хв. 
Якщо клієнта не задовольняє отриманий колір, категорично не рекомендується виконувати в той же день фарбування вдруге.
 Повторний процес слід здійснити хоча б за тиждень, коли волосся поновить натуральний жировий прошарок. Недолік можна обережно виправити тонувальними препаратами, блондмиттям. 
 Повторне фарбування. 
Барвник у цьому випадку наносять тільки на відрослу частину волосся. Барвник вибирають такого ж того, як і в попередньому фарбуванні, або змінюють його, фарбуючи корені в колір, який гармонує з попереднім. 
Процес фарбування необхідно проводити за такою схемою:
 - підготувати препарат для фарбування; 
- волосся розподілити на зони, наприклад, коротке – горизонтальним проділом від вуха до вуха через маківку;
 - пензликом нанести барвник по обидва боки від проділу;
 - відділити пасмо верхньопотиличної зони на 1 см нижче від проділу, нанести препарат на корені;
 - наступні проділи відділити паралельно першому, нанести препарат, пасма розмістити на тім’я; 
 - волосся нижньополичної зони розподілити вертикальними проділами, щоб верхні пасма не спадали, не заважали в роботі; 
- після обробки волосся потилиці пасма перекласти назад; 
- волосся тім’яної та скроневих зон обробити препаратом, рухаючись від центрального вертикального проділу в напрямку до скронь;
 - коли колір волосся зрівняється, фарбу емульгують на всю довжину, витримуючи 5 хв. Цією процедурою освіжають, «оживлюють» колір на кінчиках волосся;
 - фарбування закінчити в установленому порядку.

20.03.2020 Тема уроку: Вимоги охорони праці під час фарбування волосся
1. Нанести крем або вазелін по крайовій лінії росту волосся. 
2. Захистити шкіру рук від дії фарби, надівши гумові рукавички. 
3. Не використовувати інструменти і матеріали виготовлених із металу (вступає в реакцію з фарбою). 
4. Захистити клієнта від потрапляння на одяг і шкіру фарби, вкривши поліетиленовим пеньюаром. 
5. Захистити свій одяг від потрапляння фарби, надівши пеньюар або халат. 
6. В разі потрапляння фарби у очі, ретельно промити теплою проточною водою. 
7. Перед фарбування провести реакцію шкіри на барвник. 
8. Виконувати фарбування волосся, слідуючи інструкції. 
9. Фарбу тримати на волоссі тільки час, зазначений в інструкції, враховуючи стан і структуру волосся. 
10. При змиванні фарби слідкувати, щоб вона не потрапили в очі. По крайовій лінії росту волосся притримувати ребром долоні. Гарно промити шкіру голови. Не смикати волосся під час миття – воно дуже слабке. 
11. Обов’язково провести нейтралізацію після миття волосся голови, щоб волосся зберігало заданий колір, насичилось поживними речовинами і легше розчісувалося після миття. 
12. Фарбу використовувати тільки до зазначеного терміну. 
13. Фарбу готувати тільки перед безпосереднім використанням. 
14. Не наносити фарбу на шкіру, щоб не викликати подразнення, свербіж і сухість. 15. Не розчісувати під час фарбування волосся гребінцем із частими зубцями. 
16. Обов’язково починати фарбувати тільки із холодних зон (потилиця і КЛРВ) і сивого волосся, а потім теплі зони (тім’я і маківка).
Домашнє завдання: вивчити вимоги з охорони праці під час фарбування волосся

20.03.2020 Тема уроку: Норми витрат фарби в залежності від довжини  волосся. Схема послідовності нанесення барвників на волосся.
Мета: навчитися розраховувати витрати фарби в залежності від довжини волосся та його структури, намалювати схему послідовного нанесення барвників на волосся.
ХІД РОБОТИ:
1.    Техніка безпеки при виконанні фарбування.
2.    Проаналізувати волосся за його станом відповідно груп  та звернути увагу на гігроскопічність кожної групи волосся.
3.    Згідно аналізу заповнити таблицю:

І група
ІІ група
ІІІ група
ІУ група
Характеристика
Волосся густе, жорстке



Гігроскопічність
погана



Норми витрат




Коротке волосся до 10 см
60 гр.



Середнє волосся до 20 см
120 гр.



Довге волосся  більше 25см
150–200гр.




4.    Замалювати схему нанесення барвника на волосся:
а).  Ділення на зони;
б).  Потилична зона: ділення  на проділи та послідовність нанесення барвника;
в).  Фронтальна зона: ділення  на проділи та послідовність нанесення барвника.
5.    Зробити висновок.
Контрольні запитання.
1.    Назвіть матеріали, які необхідні для фарбування.
2.    Назвіть інструменти, які необхідні для фарбування.
3.    Назвіть пристосування, які необхідні для фарбування.
4.    Що впливає на вибір барвника?


20.03.2020 Лабораторно практична робота № 4. Визначити структуру волосся та початковий колір; готувати фарбувальну суміш

Аналіз якості волосся.
1.Взяти волосся на дотик та визначити основні характеристики волосся:
          --Густота та щільність (рідкі, середні, густі).
          --Структура волосся (жорсткі або товсті, середні або тонкі)
          -- До якої групи відноситься.
          -- Жирне, сухе, нормальне.
          --Форма хвилі (прямі, хвилясті, кучеряві або різної комбінації )
Записати та пояснити кожну характеристику та зробити загальний висновок стану свого волосся.

Заповніть таблиці та визначте групу свого волосся, ознаки стану та види пошкоджень якщо такі мають місце.
Характеристика груп волосся:
І група
ІІ група
ІІІ група
ІУ група
Характеристика
Характеристика
Характеристика
Характеристика




Ознаки стану волосся.
Ознаки здорового волосся
Ознаки пошкодженого волосся


Види пошкоджень.
Механічне пошкодження
Термічне пошкодження
Хімічне пошкодження
причина
наслідки
причина
наслідки
причина
наслідки







ТемаВизначення природного та косметичного   кольору волосся.
Метанавчитись визначати природній  та косметичний колір волосся за міжнародною системою кольорів.
Учень повинен знати:
-      лекційний матеріал з теми, знання хроматичного кола, закони взаємодії кольорів, протиставлення теплих , холодних відтінків та їхню здатність нейтралізувати один одного;
-      структуру волосся, утворення пігменту його види, як визначається природній колір;
-      типи волосся;
-      визначення та опис натурального  кольору волосся використовуючи шкалу глибин і тонів кольору;
-      класифікацію барвників для волосся.
Практичне завдання: довільно обрати клієнта та:
1) провести аналіз шкіри голови та волосся,
2) визначити природній колір волосся клієнта за міжнародною системою кольорів,

Хід роботи:
1.    Описати техніку безпеки при виконанні фарбування.
2.    Зробити діагностику  волосся клієнта: охарактеризувати структуру (текстуру в залежності від розміщення молекул меланіну: товсте або жорстке волоссясередньої товщини, тонке;  щільність волосся або густота росту; порістість – низька ,середня, висока). Дивись  тему групи волосся стор..
3.    Визначити натуральний колір волосся клієнта згідно з міжнародною системою кольорів ( глибину та тон) з урахуванням натурального пігменту, присутності сивини в % співвідношенні.
Для визначення натурального кольорового рівня необхідно:
а).  Виділити пасмо на потилиці розміром 1,25  см. та підняти його до поверхні голови  так щоб крізь волосся проходило світло.
б).  Використавши зразки фарбованих пасом, добрати той що більш співпадає натуральному тону волосся клієнта, прикласти зразок до пасма . Пам’ятайте, що ви визначаєте глибину, тобто наскільки волосся темніше або світліше. Не притискайте волосся до голови воно буде здаватися темніше.
в).  Перемістить  зразок від поверхні голови до кінчиків натурального пасма.
г).   Визначити кольоровий рівень натурального волосся.
4.    З'ясувати попередні обробки волосся і якщо такі мали місця, то визначити: якими препаратами, якої фірми було оброблене волосся.
Якщо  це було  фарбування – визначити:
- довжину відрослих коренів,
- косметичний колір та рівень тону по всій довжіні волосся.




24.03.2020 Контрольна робота з теми № 6. Тематичне оцінювання за темою: Фарбування волосся  
Виконати домашне завдання за посиланням  до 10.00 25.04.2020 https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=763361
 https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=754115

 Тема 7. Виконання фарбування волосся хімічними барвниками
24.04.2020 Тема уроку:  Асортимент хімічних барвників, їх дія на волосся
Барвники другої групи
За допомогою барвників другої групи, або хімічних барвників, досягають повної (кардинальної) зміни кольору волосся на тривалий час.
На відміну від барвників першої групи, хімічні барвники можуть освітлювати волосся на 3-4 тони, освітлювати волосся й одночасно фарбувати його у бажаний колір, робити колір волосся світлішим або темнішим від натурального. Хімічні барвники складаються з двох компонентів: фарбуючого препарату й окисника.
Під час операції фарбування здійснюється окиснення пігменту волосся, його перетворення у безбарвну речовину з одночасною активізацією штучного пігменту фарбуючого засобу й отриманням нового кольору. Взаємодія барвника волосся відбувається у такій послідовності: під дією лужних компонентів фарбуючого засобу розкриваються луски волосся, барвник проникає всередину, окис­ник освітлює натуральний пігмент і проявляє штучні пігменти барвника, молекули якого в процесі реакції значно збільшуються і заповнюють порожнини волосся.
Хімічні барвники застосовують для надання таких перукарських послуг:
— фарбування в новий колір;
— фарбування «тон у тон»;
— тонування освітленого волосся;
— відновлення відтінку;
— фарбування відрослих коренів;
— фарбування сивого волосся;
— кольорового мелірування — фарбування окремих пасом.
Безумовними  перевагами  хімічних барвників  є  їх  висока стійкість проти дії зовнішніх чинників, впливу води, сонця, повітря, можливість отримання нових насичених кольорів та нюансів, зафарбовування й тонування сивого волосся.
Препарати для фарбування виготовляють кремоподібними або у вигляді густої рідини; вони комплектуються готовими до застосування окисниками. Останнє покоління хімічних барвників високотехнологічне, забезпечує стійкий результат і водночас мак­симально зберігає структуру волосся.
До складу кремоподібної фарби вводять речовини, які забезпечують оптимальне зчеплення елементів фарби зі структурою волосся, оптичні речовини для надання волоссю блиску. Окисники пропонуються у вигляді стабілізуючих препаратів, які регулюють рівномірне виділення кисню протягом усього часу взаємодії барвника з волоссям, забезпечують насиченість кольору та рівномірність покриття барвником. Останнім часом щодо барвників волосся застосовуються терміни «перманентні» та «напівперманентні».
Перманентні барвники можуть надавати волоссю необмеженої кількості відтінків і повністю зафарбовувати сивину. Для цих барвників характерне застосування окисників 3, 6, 9 та 12% концентрації залежно від стану волосся та бажаного результату процесу фарбування. Напівперманентні барвники надають волоссю природного відтінку, але мають нетривалу дію, швидко вимиваються. Напівперманентні барвники:
— затоновують сивину;
— сприяють посиленню кольору волосся;
— надають волоссю блиску та сяяння.
Барвники змішують з окисником 1- та 3% концентрації.
Контрольні запитання.
1.    Дайте характеристику барвнику І групи.
2.    Як діє барвник і групи на волосся?
3.    В якому вигляді випускаються барвники І групи?
4.    Назвіть перукарські операції які виконують за допомогою барвників І групи?
5.    Що таке окисник, в якому вигляді випускається, які є окисники?
6.    Характеристика ІІ групи барвників.
7.    Як діє барвник ІІ групи на волосся?
8.    В якому вигляді випускаються барвники ІІ групи?
9.    Назвіть перукарські операції які виконують за допомогою барвників ІІ групи?
10.Які барвники називаються перманентними?
11.Які барвники називаються напівперманентні?
12.Чим відрізняється барвник І групи від ІІ групи?
Домашнє завдання:
Заповніть таблицю:
Групи барвників Характеристика Дія на волосся В якому вигляді випускається Які перукарські операції виконуються 
І група     
ІІ група     
Перманентні     
Напівперманентні     




31.03.2020 Тема уроку: Техніка нанесення барвника на волосся
Готовий препарат наносять на сухе волосся, починаючи з нижньопотиличної зони. 
Пасма відділяють вертикальними або горизонтальними проділами. 
Барвники наносять на пасма пензликом, щіткою або аплікатором рівно, швидко і точно.
 Для досягнення рівномірної інтенсивності кольору фарба повинна достатньо обволікати кожну волосину. 
Барвник наносять на все волосся потиличної зони, тімені та скронь.
 Для рівномірного розподілу фарби волосся прочісують.
 Відлік часу починається з моменту нанесення барвника на всю поверхню волосяного покриву. 
Після нанесення барвника не слід допускати «парникового» ефекту, який ускладнює виділення кисню.
Фарбування волосся триває не менше 25 хв. Якщо волосся слабке достатньо 10-15 хв, для того, щоб отримати бажаний колір. Щоб не помилитися з часом витримки, виконується контрольна перевірка ступеня зафарбування, а також однорідності кольору на кінчиках і біля коренів волосся. Якщо перукар вважає, що інтенсивність фарбування недостатня, можна збільшити витримку на 5-10 хв. Додаткове тепло використовується не для всіх барвників, у разі його використання час витримки зменшується втричі. При використанні додаткового тепла клімазонів необхідно постійно стежити за ходом процесу, який з підвищенням температури значно прискорюється. 
Після закінчення часу витримки за необхідності виконується емульгація. Незначну кількість теплої води наносять на волосся, спінюють фарбувальну суміш, круговими рухами розподіляють спінену масу на поверхні голови від крайової лінії росту волосся. Це полегшує видалення барвника з волосся та шкіри голови, дає додатковий час для дії барвника. 
Після цього волосся ретельно промивають спочатку теплою водою (до стану чистої незафарбованої води), а потім зі спеціальним шампунем. Щоб зменшити вплив залишків барвника та нормалізувати стан волосся і шкіри голови, виконують обробку нейтралізуючим бальзамом. 
02.04.2020 Тема уроку: Залежність інтенсивності відтінку волосся від стану, структури волосся, початкового кольору
Контрольні запитання.
1.    Дайте характеристику барвнику І групи.
2.    Як діє барвник і групи на волосся?
3.    В якому вигляді випускаються барвники І групи?
4.    Назвіть перукарські операції які виконують за допомогою барвників І групи?
5.    Що таке окисник, в якому вигляді випускається, які є окисники?
6.    Характеристика ІІ групи барвників.
7.    Як діє барвник ІІ групи на волосся?
8.    В якому вигляді випускаються барвники ІІ групи?
9.    Назвіть перукарські операції які виконують за допомогою барвників ІІ групи?
10.Які барвники називаються перманентними?
11.Які барвники називаються напівперманентні?
12.Чим відрізняється барвник І групи від ІІ групи? 

03.04.2020 Тема уроку: Змішування різних кольорів барвника, підбір міцності окисника в залежності від виду робіт
Залежно від виду фарбування визначається концентрація окисника: 
3-відсотковий:
- фарбування в темні кольори (чорний, синьо-чорний);
- фарбування сивини; 
- тонування освітленого волосся;
 - відновлення відтінку; 
6-відсотковий:
 - фарбування «тон у тон», на тон світліше; 
- фарбування сивини; 
- регулювання фарбування; 
9-відсотковий:
 - освітлення на 2-3 тони;
- фарбування сивини; 
 12-відсотковий:
 - освітлення на 3-4 тони.
Перегляньте відео https://www.youtube.com/watch?v=IULYBU1RAlE

07.04.2020 Тема уроку: Технологія фарбування волосся хімічними барвниками, ополіскування та нейтралізація
Перегляньте відео по ссилці фарбування волосся хімічними барвниками
Контрольні запитання.
1.    Що потрібно враховувати при виборі кольору?
2.    Поясніть різницю між фарбування фізичними та хімічними барвниками.
3.    Охарактеризуйте рослинні барвники для волосся.
4.    Чим відрізняються барвники І групи від другої?
5.    Як характеризують волосся за станом?
6.    Натуральний пігмент, його види.

07.04.2020 Тема уроку:  Вимоги охорони праці під час фарбування волосся
1. Нанести крем або вазелін по крайовій лінії росту волосся. 
2. Захистити шкіру рук від дії фарби, надівши гумові рукавички. 
3. Не використовувати інструменти і матеріали виготовлених із металу (вступає в реакцію з фарбою). 
4. Захистити клієнта від потрапляння на одяг і шкіру фарби, вкривши поліетиленовим пеньюаром. 
5. Захистити свій одяг від потрапляння фарби, надівши пеньюар або халат. 
6. В разі потрапляння фарби у очі, ретельно промити теплою проточною водою. 
7. Перед фарбування провести реакцію шкіри на барвник. 
8. Виконувати фарбування волосся, слідуючи інструкції. 
9. Фарбу тримати на волоссі тільки час, зазначений в інструкції, враховуючи стан і структуру волосся. 
10. При змиванні фарби слідкувати, щоб вона не потрапили в очі. По крайовій лінії росту волосся притримувати ребром долоні. Гарно промити шкіру голови. Не смикати волосся під час миття – воно дуже слабке. 
11. Обов’язково провести нейтралізацію після миття волосся голови, щоб волосся зберігало заданий колір, насичилось поживними речовинами і легше розчісувалося після миття. 
12. Фарбу використовувати тільки до зазначеного терміну. 
13. Фарбу готувати тільки перед безпосереднім використанням. 
14. Не наносити фарбу на шкіру, щоб не викликати подразнення, свербіж і сухість. 15. Не розчісувати під час фарбування волосся гребінцем із частими зубцями. 
16. Обов’язково починати фарбувати тільки із холодних зон (потилиця і КЛРВ) і сивого волосся, а потім теплі зони (тім’я і маківка).
Домашнє завдання: вивчити вимоги з охорони праці під час фарбування волосся
07.04.2020 Тема уроку: Норми витрат фарби в залежності від довжини  волосся. Кошторис на фарбування

Тема: Розрахунок витрат фарби в залежності від довжини  волосся. Схема послідовності нанесення барвників на волосся.
Мета: навчитися розраховувати витрати фарби в залежності від довжини волосся та його структури, намалювати схему послідовного нанесення барвників на волосся.
ХІД РОБОТИ:
1.    Техніка безпеки при виконанні фарбування.
2.    Проаналізувати волосся за його станом відповідно груп  та звернути увагу на гігроскопічність кожної групи волосся.
3.    Згідно аналізу заповнити таблицю:

І група
ІІ група
ІІІ група
ІУ група
Характеристика
Волосся густе, жорстке



Гігроскопічність
погана



Норми витрат




Коротке волосся до 10 см
60 гр.



Середнє волосся до 20 см
120 гр.



Довге волосся  більше 25см
150–200гр.




4.    Замалювати схему нанесення барвника на волосся:
а).  Ділення на зони;
б).  Потилична зона: ділення  на проділи та послідовність нанесення барвника;
в).  Фронтальна зона: ділення  на проділи та послідовність нанесення барвника.
5.    Зробити висновок.
Контрольні запитання.
1.    Назвіть матеріали, які необхідні для фарбування.
2.    Назвіть інструменти, які необхідні для фарбування.
3.    Назвіть пристосування, які необхідні для фарбування.
4.    Що впливає на вибір барвника?

09.04.2020 Тема уроку: Лабораторно практична робота № 4. Визначити структуру волосся та початковий колір; підготувати фарбувальну суміш
ТемаВизначення природного та косметичного   кольору волосся.
Метанавчитись визначати природній  та косметичний колір волосся за міжнародною системою кольорів.
Учень повинен знати:
-      лекційний матеріал з теми, знання хроматичного кола, закони взаємодії кольорів, протиставлення теплих , холодних відтінків та їхню здатність нейтралізувати один одного;
-      структуру волосся, утворення пігменту його види, як визначається природній колір;
-      типи волосся;
-      визначення та опис натурального  кольору волосся використовуючи шкалу глибин і тонів кольору;
-      класифікацію барвників для волосся.
Практичне завдання: довільно обрати клієнта та:
1) провести аналіз шкіри голови та волосся,
2) визначити природній колір волосся клієнта за міжнародною системою кольорів,

Хід роботи:
1.    Описати техніку безпеки при виконанні фарбування.
2.    Зробити діагностику  волосся клієнта: охарактеризувати структуру (текстуру в залежності від розміщення молекул меланіну: товсте або жорстке волоссясередньої товщини, тонке;  щільність волосся або густота росту; порістість – низька ,середня, висока). Дивись  тему групи волосся стор..
3.    Визначити натуральний колір волосся клієнта згідно з міжнародною системою кольорів ( глибину та тон) з урахуванням натурального пігменту, присутності сивини в % співвідношенні.
Для визначення натурального кольорового рівня необхідно:
а).  Виділити пасмо на потилиці розміром 1,25  см. та підняти його до поверхні голови  так щоб крізь волосся проходило світло.
б).  Використавши зразки фарбованих пасом, добрати той що більш співпадає натуральному тону волосся клієнта, прикласти зразок до пасма . Пам’ятайте, що ви визначаєте глибину, тобто наскільки волосся темніше або світліше. Не притискайте волосся до голови воно буде здаватися темніше.
в).  Перемістить  зразок від поверхні голови до кінчиків натурального пасма.
г).   Визначити кольоровий рівень натурального волосся.
4.    З'ясувати попередні обробки волосся і якщо такі мали місця, то визначити: якими препаратами, якої фірми було оброблене волосся.
Якщо  це було  фарбування – визначити:
- довжину відрослих коренів,
- косметичний колір та рівень тону по всій довжіні волосся.

09.04.2020 Тема уроку: Контрольна робота. Тестові завдання
https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=763361
Тема 10. Виконання хімічної завивки волосся з використанням звичайних коклюшок за класичною технологією
28-30.04.2020 
Перегляньте відео 
Тематичне оцінювання за темою: Хімічна завивкаhttps://naurok.com.ua/test/join?gamecode=401877

1 комментарий:

  1. Багато є назв і вкладання і стайлинг. а сам процес по суті це створення гарної зачіски і вигідного зовнішнього вигляду

    ОтветитьУдалить